Ir štai paskutinis projekto „Valgyk sveikai. Veik atsakingai“ tarptautinis partnerių susitikimas baigėsi. Skridome į mažytį kurortinį miestelį Begur, esantį prie Viduržemio jūros. K. Paltaroko gimnazijos šaunią grupę sudarė projekto vadovė Meilutė Balbieriūtė, anglų kalbos vyesnioji mokytoja Ligita Švelnienė, šeštokai Simonas, Dominykas, Joris, Liucija, Ugnė bei septintokė Greta. Mūsų užduotis buvo apklausti visus projekto veiklose dalyvavusius moksleivius pagal parengtus vertinimo klausimus ir angliškai parašyti rašinėlį, ką kiekvienas Begur veiklos dalyvis sužinojo. Dirbome išsijuosę, mokytoja Ligita kontroliavo griežtai ir neleido aptingti, todėl projekto veiklų vertinimas buvo išsamus, atspindintis pagrindinius įvykius, dalyvių požiūrį, įgytą patirtį, žinias bei patirtas emocijas. Visi teigė, jog dar norėtų labai dalyvauti tokiame projekte.
Atskridome į Barseloną sekmadienį vakarėjant, todėl tepamatėme olimpinį sporto kompleksą, nes pradėjo temti. Begur miestelį pasiekėme vėlai...o dar laukė soti vakarienė viešbučio restoranėlyje. Begur mus pasitiko pilku dangumi, lygiai tokios niūrios buvo ir kitos dienos, bet širdyse liūdna nebuvo, nes turėjome daug veiklos. Gidė supažindino su miestelio istorija ir lankytinomis vietomis: pasirodo, kad daugybė Begur žmonių XVII- XIX a. Buvo išvykę į Kubą, iš kur grįžo praturtėję bei pradėjo statyti indėniškais vadinamus namus su balkonais. Tie namai labai puošnūs, bylojantys apie savininkų turtingumą. Suvokėme, ką reiškia Siesta (popietinis poilsis, kai niekas nedirba). Miestelis ir šiaip atrodė miegantis, vienas kitas žmogus gatvėse, dauguma parduotuvių uždarytos. Doctor Aruga pradinėje mokykloje vaikai mokomi nuo 3-jų iki 12-os metų. Mes turėjome progą aplankyti klases, stebėti užsiėmimus.
Visi jaudinosi prieš savo pasirodymus...ir čia reikia pripažinti, kad Paltaroko gimnazijos mokinukai labai gerai kalbėjo angliškai, buvo išmokę savo tekstus. Kitų šalių partneriai neturėjo tokių gerų anglų kalbos įgūdžių, jie skaitė savo tekstus, todėl jiems dar daug yra ką nuveikti per pamokas, kad mokiniai galėtų be baimės kalbėti. Nė vienas partneris nelaikė projekto nuobodžia veikla. Visi pabrėžė, kad įdomiausia buvo bendravimas, nors taip dažnai pritrūkdavo reikalingų žodžių. Čia ateidavo dabartinės technologijos- Google vertėjas į pagalbą. Iki skausmo žinoma tiesa, kad kalba yra ginklas gyvenimo kovoje.
Doctor Aruga mokyklos Erasmus + projekto vadovė Neus pakvietė vieną moterį, kad parodytų, kaip gaminamas Alijoli padažas, taigi, visi turėjo galimybę pabandyti sutrinti česnaką su aliejumi, kad pasidarytų tampri masė. Lengva nebuvo, kol pagaminome.
Viešnagė Katalonijoje buvo įspūdinga, nes daug pamatėme ir sužinojome apie katalonų gyvenimo būdą, mitybą, istoriją. Vien jau Gironos (Žironos) aplankymas praplėtė mūsų akiratį apie Romos imperiją, Viduramžių laikotarpį Ispanijoje, žydų išvijimą iš šalies, tik nieko nebuvo užsiminta apie Franco režimą XX-o a.viduryje. Ši tema ispanams – tabu. Katalonų kalba labai skiriasi nuo ispanų ir pajutome, kad pavadinti katalonus ispanais - nelabai malonus dalykas.
Nors oras ir apsiniaukęs bei lietingas, bet vieną dieną praleidome žygyje pėsčiomis iki Tunų įlankos. Lengva nebuvo leistis į slėnį, bet atpirko įlankos grožis. Reikia paminėti vieną Begur miestelio įžymybių flamenko šokėją Karmen Amayą, kuri nugyveno miestelyje savo paskutinius metus ir padovanojo savo namą, kuriame dabar įsikūrės miesto aplinkos apsaugos skyrius, miestelio savivaldybei. Karmen atminti Begure net keliose vietose stovi čigonės šokėjos skulptūros. Flamenko šokis gimė Ispanijos pietuose, Granadoje, bet paplito visoje Ispanijoje. Papasakoti neįmanoma – reikia pamatyti flamenko šokėjų pasirodymą.
Kaip ir viskas gyvenime prasideda ... ir baigiasi, taigi, baigėsi ir mūsų Erasmus veiklos, kurios nepraėjo be pėdsako, o pasėjo mokytojams, mokiniams bei jų tėveliams bendravimodžiaugsmą, žinojimą, kad esame Europos gyventojai, kurie supranta demokratijos bei laisvės kainą.
Tikimės dalyvauti kituose Erasmus projektuose.